Tomislav Tomašević, izuzetno transparentni gradonačelnik Zagreba, priječi nam prisustvovanje konferencijama za medije jer ne želi da postavljamo problematična pitanja! Njemu ne smeta što provodi cenzuru i tako krši Ustav RH! Pametnom dosta!
OGLAS - Sadržaj se nastavlja ispod oglasa!

Nova priča dolazi iz Jastrebarskog, a uključuje puno prijateljstva i sloge između SDP-ovaca...naravno, na trošak građana! A kako drugačije?!

gradonačelnik Jastrebarskog Zvonimir Novosel i bivši direktor Hrvatskih šuma Ivan Pavelić
Facebook / simbolična fotografija

Na 13. sjednici Gradskog vijeća Grada Jastrebarsko, koja je održana 25.07.2023. godine, vijećnici su s 11 glasova ZA i (samo) 1 glasom PROTIV prihvatili prijedlog odluke gradonačelnika Zvonimira Novosela da se njegovom partijskom drugu Ivanu Paveliću i njegovoj (tada) netom osnovanoj tvrtki "Vertikala Energija" dodjeli zemljište bivšeg odlagališta otpada "Božićka" na rok od 40 godina za postavljanje solarne elektrane.

Vanjska poveznica: službena objava Gradskog vijeća

Ivan Pavelić je bio direktor Hrvatskih Šuma za vrijeme vlade Zorana Milanovića, današnjeg predsjednika RH.

Vanjska povezica: OVAKO PLJAČKA SDP Direktorima Hrvatskih šuma zajamčili bonuse od 5.5 milijuna naših kuna

Na pitanje kako komentira činjenicu da mu je Pavelić stranački kolega i nije li to moguća bila prepreka za sklapanje ovog posla, gradonačelnik Novosel nije nam želio odgovoriti, ali dobili smo odgovore na druga pitanja pa ćemo, prije podnošenja kaznene prijave USKOK-u zbog sumnje u trgovinu utjecajem, pojasniti ostale detalje ovog "posla".

Stavljanje Božićke u funkciju za primjerenu korist Jastrebarskog

U svom prijedlogu odluke, gradonačelnik Novosel naveo je kao osnovnu namjeru staviti u funkciju prostor zemljišta saniranog odlagališta otpada Božićka (16.200 m2) u svrhu gospodarskog korištenja uz primjerenu naknadu za korist Jastrebarskog.

Dokument: Nacrt odluke s obrazloženjem

Ovo bi, naravno, bila izvrsna stvar da nema cijelog niza okolnosti koje bacaju sumnju na njegove stvarne namjere.

O tome ćemo u nastavku.

Pavelić osnovao firmu u travnju, natječaj osvojio u srpnju, a 2 tjedna kasnije izglasana je odluka

Prema javno objavljenim informacijama u registru Ministarstva pravosuđa, Novoselov stranački kolega Pavelić je svoju tvrtku Vertikala Energija d.o.o. osnovao 13.04.2023. godine kao jedini osnivač, a sebe je imenovao direktorom.

Upisani temeljni kapital iznosi 2.500 eura, što je (iako regularno) smiješno za nekoga tko se priprema za milijunsko ulaganje.

Dokument: izvadak iz registra

Natječaj je raspisan 15.06.2023. godine, a zatim je 21.06.2023. godine objavljen u Narodnim Novinama (br. 67/2023). No natječaj nije objavljen i u komercijalnim medijima (što bi bio logičan potez za nekoga tko želi postići najbolje natječajne rezultate).

Početna cijena za nadmetanje bila je 3.000 eura (op.a. više od upisanog temeljnog kapitala Pavelićeve firme).

Dokument: izvadak iz Narodnih Novina

Rok za podnošenje ponuda bio je 15 dana od objave natječaja, a na natječaj se (potpuno neočekivano, sark. op.a.) javio samo Pavelić sa svojom firmom Vertikala Energija, pa je sukladno pravilima javnog natječaja on na istom i pobijedio.

Njegova ponuda iznosila je 4.501 euro (bez PDV-a).

Dokument: zapisnik povjerenstva od 11.07.2023. godine

Iz navedenog proizlazi sumnja da su se Novosel i Pavelić dogovorili prije travnja 2023. godine, da je nakon toga Pavelić osnovao tvrtku s minimalnim temeljnim kapitalom, da bi nakon toga (usred sezone korištenja godišnjih odmora i produljenih vikenda) Novosel (Grad) objavio natječaj samo u Narodnim Novinama, nakon čega je Pavelić dobio natječaj kao jedini ponuditelj.

Rasprava na sjednici Gradskog vijeća bila je čista farsa

Jastrebarsko / snimka sjednice GV-a

Dana 25.07.2023. o navedenoj Novoselovoj odluci i natječaju raspravljalo se i glasalo na 13. sjednici Gradskog vijeća Grada Jastrebarskog (op.a. odluke o raspolaganju nekretnina mora odobriti Gradsko vijeće).

U raspravi koja je trajala manje od 10 minuta samo je 1 vijećnik bio protiv – Michael Sharp.

Pročelnica Strmečki pojasnila je vijećnicima da se radi o Božićki (sanirano odlagalište otpada), prostoru veličine 16.200 m2, da je zaprimljena samo jedna ponuda u iznosu od 4.501 eura te da je rok koncesije 40 godina.

Vijećnik Domagoj Šlat osvrnuo se na rok od 40 godina, što je pročelnica Strmečki opravdala "velikim ulaganjem" koncesionara.

Vijećnik Michael Sharp istaknuo je malu cijenu naknade s obzirom na veličinu zemljišta, a dodatno je istaknuo da će investitor proizvoditi električnu energiju i dobro zarađivati, a grad će dobiti "mali iznos". Predložio je ponavljanje natječaja.

Pročelnica Strmečki je zaključila da je poštivana procedura natječaja te da se radi o neiskorištenom prostoru za koji će Grad sada ipak dobivati određene prihode.

Dokument: zapisnik s 13. sjednice GV-a Jastrebarskog (stranica 5.)

Ono što u zapisniku (ne)namjerno nedostaje jeste:

  •    pojašnjenje pročelnice Strmečki da je ishođenja procjena sudskog vještaka (op.a. nitko nije ograničavao Jastrebarsko da traži više – to je najmanji mogući iznos)
  •    pojašnjenje pročelnice Strmečki da je održavanje tog prostora na trošak Grada (op.a. upravo tu dolazimo do novog problema o kojem ćemo pisati u nastavku)

Svakako pogledajte priloženi video sporne točke 13. sjednice GV-a Jastrebarskog.

Koncesionar je dužan održavati zemljište...ali i dalje ga financiraju građani...a Novosel je promijenio ugovor

Uvjetno rečeno, čovjek bi "mogao prijeći preko svega navedenog", ali nakon svih farsi i svih pravdanja i dalje građani plaćaju održavanje Božićke – a upravo to je nedvojbena obveza koncesionara!

Naime, prema prijedlogu ugovora o osnivanju prava služnosti (čl.3.st.2.) koncesionar se "obvezuje održavati nekretninu".

Dokument: prijedlog ugovora o kojem je glasalo GV (podcrtani bitni dijelovi)

Međutim, gradsko poduzeće Ceste Jastrebarsko izdale su svoj plan rada za 2024., 2025. i 2026. godinu u kojem je jasno navedeno "održavanje Božićke", a prema informacijama u tim dokumentima ukupno je potrošeno najmanje 6.000 eura – i to pod izuzetno sumnjivim okolnostima.

Naime, u planu za 2024. godinu navode: "S obzirom da je Grad Jastrebarsko sanirano i zatvoreno odlagalište otpada Božićka krajem 2023. dao u zakup radi izgradnje solarne elektrane, Društvo u 2024. neće više obavljati poslove redovitog održavanja tog objekta. Da li će te poslove Društvo ubuduće obavljati putem ugovora sa zakupnikom ovisiti će o poslovnoj odluci zakupnika odnosno njegovim ugovornim obvezama prema Gradu."

No već u planu za 2025. godinu (bizarno) navode: "S obzirom da još uvijek nije započela izgradnja solarne elektrane na kazeti saniranog i zatvorenog odlagališta otpada Božićka, sukladno tome i u 2024. Društvo će obavljati najnužnije poslove održavanja tog objekta. Programom su u 2025. za ovu namjenu planirana sredstva u iznosu od 3.000,00 eura."

U planu za 2026. godinu (bizarno) navode: "S obzirom da još uvijek nije započela izgradnja solarne elektrane na kazeti saniranog i zatvorenog odlagališta otpada Božićka, sukladno tome i u 2026. Društvo će obavljati najnužnije poslove održavanja tog objekta. Programom su u 2026. za ovu namjenu planirana sredstva u iznosu od 3.000,00 eura."

Dokument: Ceste Jastrebarsko – plan rada za 2026. godinu

Grad Jastrebarsko je nelogično i nesuvislo odgovorio na naše pitanje navodeći nekakav javni interes, zaštitu okoliša, planski rad i smanjenje opsega djelovanja, a što u cijelosti proturječi planovima Cesta Jastrebarsko (op.a. sami pišu da više neće održavati taj objekt o "svom" trošku jer je u koncesiji i da je koncesionar u obvezi održavanja).

Posebno je sve u proturječju s izlaganjem pročelnice Strmečki, koja je vijećnicima pojašnjavala kako upravo tog troška više neće biti za građane – tko je na kraju "muljao"?!

Da stvar bude gora, iz Grada su rekli da se povodom ove nelogičnosti i nejasnoće uopće nisu službeno obraćali ni koncesionaru ni Cestama Jastrebarsko.

Na kraju smo otkrili da je u potpisanom ugovoru ta obveza kompletno uklonjena!

Dokument: razlike ugovora

Dakle, nedvojbeno je da je gradonačelnik Novosel bez znanja i suglasnosti gradskih zastupnika samostalno promijenio izglasani tekst ugovora u korist koncesionara Pavelića (svog partijskog druga), a na štetu građana...

...a njegove službe ga pokušavaju opravdati spinovima i semantikom!

To je strogo zabranjeno te ćemo za ovu okolnost, zbog sumnje u trgovanje utjecajem i pogodovanje na štetu građana, podnijet kaznenu prijavu USKOK-u.

Plaćanje koncesije je također sumnjivo

Pavelić za prvu godinu skoro uopće nije plaćao koncesiju! 

Naime, ugovorom (čl.5.st.2.) je predviđeno da se naknada počne plaćati u roku 8 dana od ishođenja dozvola za gospodarsku djelatnost, a najkasnije 12 mjeseci od sklapanja ugovora.

Koga je briga za poslovanje koncesionara?! Koncesionar možda uopće ne želi raditi ništa (to je njegovo pravo, a ionako nije napravio ništa do dana današnjeg...još mu građani plaćaju održavanje), no zašto bi za to ispaštali građani (čemu bilo kakva odgoda plaćanja koncesije)?

Uzimajući u obzir sve navedeno, izuzetno je sumnjivo da je ugovor formuliran s upravo tom klauzulom. Eto, ona koristi Paveliću pa je Novosel moguće zato nije mijenjao (za razliku one o održavanju).

Tako je Pavelićeva tvrtka platila:

  •     samo 184,50 eura za 2024. godinu (umjesto 5.626,25 eura s PDV-om da se "pošteno" ugovaralo)
  •     5.626,25 eura za 2025. godinu (redovna koncesija)
  •     3.189,25 eura + 2.437,00 eura za 2026. godinu (redovna koncesija)

Većina iznosa pokrivena je natječajnom jamčevinom (9.000 eura), a iznos od 2.437 preostalih eura uplaćen je tek 28.05.2026. godine (primjereno bi bilo početkom godine) – eto, za primjer, u ugovoru uopće nije definiran rok za plaćanje godišnje naknade pa onda zapravo koncesionar može platiti bilo kad unutar godine dana, što je također sporno i sumnjivo.

Ide sve u USKOK

Grad Jastrebarsko je mogao sam provesti projekt izgradnje solarne elektrane, a mogao je i tražiti partnera za taj projekt.

Novosel se odlučio za koncesiju, što uvjetno možemo kvalificirati kao "promašaj", ali zakon dopušta promašaje – ono što zakon ne dopušta jeste pogodovanje!

Prema svim opisanim činjenicama proizlazi sumnja da su jastrebarski gradonačelnik Novosel i njegov partijski drug Pavelić dogovorili nečasan posao koji je omogućio Paveliću da pod posebnim i povlaštenim uvjetima dobije poslovnu priliku.

Pritom postoji sumnja da je Novosel trgovao utjecajem i pogodovao Paveliću u osiguravanju najpovoljnijeg ugovora za njega (op.a. ne zaboravite, ugovor je formuliran tek nakon dovršetka natječaja i nakon što je bilo poznato da je Pavelić pobijedio).

Napose, nedvojbeno je da je Novosel naknadno (nakon izglasavanja na GV-u) nezakonito mijenjao ugovor i time izravno pogodovao Paveliću na štetu građana Jastrebarskog!

Zbog svega navedenog podnijet ćemo USKOK-u kaznenu prijavu protiv gradonačelnika Novosela i Pavelića, oba istaknuta i dugovječna SDP-ovca, te ćemo vas informirati o daljnjim događanjima na ovu i druge teme iz Jastrebarskog.

Imate informacije o ovoj temi? Uočili ste grešku? Kontaktirajte nas
Podržite nas i podijelite ovaj članak:
Back to Top